Prof. Dr. Çiğdem Ünal - Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

 

Nişantaşı Estetik Cerrahi

Randevu Alın

SAÇ EKİMİ

SAÇ EKİMİ

Saç ektirme ameliyatları, teknolojinin ilerlemesiyle hem kadınlara hem de erkeklere uygulanabilir hale gelmiştir. Saç ektirme ameliyatına karar vermeden önce dikkat edilmesi gereken konulardan biri seçilen saç ektirme merkezinin kalitesidir.

Fue tekniği ile saç ekimi

Saç Ekiminde FUE Tekniği Nedir hastanın kıl köklerinin yoğun olduğu bölgelerden seyrek olan bölgelere teker teker aktarılması işlemidir. Dokular hassas bir araçla çıkartılarak alıcı bölgelere yerleştirilir. Çizgi şeklinde yaralar ve dikiş izleri meydana gelmez bu sayede donör bölgesi birkaç gün içinde ayırt edilemez hale gelir.

Cerrahi bıçaklar kullanılmadan gerçekleştirilen bu teknik saç köklerinin özel bir iğneyle çıkarılması yöntemine dayanır. Kıl köklerinin blok halinde değil de tek tek alınması doku hasarını eski yöntemlerle kıyaslanamayacak kadar düşürmüştür. Bundan dolayı saç ekiminde tavsiye edilen öncelikli yöntemdir. Bu yöntem ayrıca hastalar tarafından da sıkça tercih edilmektedir. Hastalar bu yöntem sonrası yeni saçlarından oldukça memnun kalmaktadır.

Greft adı verilen ve iki ya da üç saç kökü ile birlikte az miktarda deri dokusu da içeren yapıların, hassas bir aletle kafa derisinden çıkartılarak, seyrek olan alıcı bölgelere yerleştirilir. Cerrahi bıçaklar kullanılmadan gerçekleştirilen bu teknik, saç köklerinin özel bir iğneyle çıkarılması yöntemine dayanır. Saç köklerinin bloklar halinde değil de, tek tek alınması doku hasarını eski yöntemlerle kıyaslanamayacak kadar düşürmüştür. Bundan dolayı Saç Ekiminde tavsiye edilen öncelikli yöntemdir.

Saç ekimi nerede yapılmalıdır?

Saç ektirme ameliyatları, teknolojinin ilerlemesiyle hem kadınlara hem de erkeklere uygulanabilir hale gelmiştir. Saç ektirme ameliyatına karar vermeden önce dikkat edilmesi gereken konulardan biri seçilen saç ektirme merkezinin kalitesidir.

Saç ektirme ameliyatında pek çok neden alınan kararı etkileyebilir. Saç ekim ameliyatı kişilerin yaptırmak isteyip de tereddüt ettikleri bir operasyon türüdür. Alınan kararın doğru olmasını sağlayan en büyük etken seçilen saç ektirme merkezinin doğru seçilmesidir. Saç ektirme ameliyatı lokal anestezi yapılarak ameliyathane ortamında yapılmalıdır. İlk olarak bakılması gereken yer hastaneler olmalıdır. Hastanın ameliyat sırasında mikrop kapmasına engel olacak steril ortam öncelikle steril bir hastane ameliyathanelerinde bulunur. Çünkü hastaneler, sağlık bakanlığı tarafından gerekli incelemelerden geçirilir ve onaylanır. Kısacası merkezin kesinlikle ruhsatlı olması gerekmektedir. Ruhsatı olmayan ve dolayısıyla kanuni olmayan merkezlerde saç ektirme ameliyatı kesinlikle yaptırılmamalıdır.

Ameliyatı gerçekleştirecek doktor ve ekibinin niteliklerine de bakılmalıdır. Ameliyatı yapacak doktorun kesinlikle estetik cerrah olmasına dikkat edilmelidir. Buna ek olarak doktor ve ekibinin tecrübeli ve hastane bünyesinde çalışan tam donanımlı olmasına dikkat edilmelidir.

Greft hesaplama

Saç ekimi yaptırmak isteyen kişilerin karşısına her yerde çıkan terimlerden biri greft’tir. Saç ekimi greft hesaplama saç ekimi işleminin doğru yapılabilmesi için gerekli olan önemli bir unsurdur. Saç ekimi fiyatlandırması da tamamen greft sayısına göre belirlenmektedir.

Greft saç kökü demek değildir. Saç kökleri ile birlikte az miktarda deri parçasının da bulunduğu alanın adıdır. Bir greftte yaklaşık olarak 2-3 adet saç teli vardır. Örnek vermek gerekirse, 2000 greft, 4000-6000 saç kökü anlamına gelir.

Saç ekiminden önce greft hesaplaması uzman doktorlar tarafından yapılarak kişinin kaç grefte ihtiyacı olduğu belirlenir. Daha sonra başın arkasında, iki kulak arasında bulunan donör bölgeden bu miktarı karşılayacak greft alımı yapılır ve kel bölgelere transferi gerçekleştirilir.

Greft hesaplamasının doğru yapılması bir takım etkenlere bağlıdır. Bunların başında greft alımı yapılacak bölgedeki greft miktarı donör bölgenizin yeterliliğine bağlı olması gelir. İyi bir saç ekimi için donör bölgede yeteri kadar saç bulunması gerekir.

Saç Ekimi Öncesi Sonrası Öneriler

Saç ekimi ameliyatı, kelliği ve tüysüzlüğü düzeltmeye yardımcı olan cerrahi bir işlemdir. Doktorunuzun öncesinde ve sonrasında vereceği talimatlara tam olarak uyarsanız, hiçbir sorun yaşamadan bu süreci atlatabilirsiniz.

Saç ekimi ameliyatının öncesinde doktorunuz ameliyat öncesinde size bazı talimatlar verecektir. Bu talimatlar yeme, içme, sigara, belirli vitaminlerin ve ilaçların kullanılmaması ya da kullanım tarzına ilişkin olabilir. Bu talimatlara dikkatle uyulması doktorunuzun ameliyatı çok daha kolay gerçekleştirmesini sağlar.

Eğer sigara kullanıyorsanız, ameliyattan bir iki hafta önce sigaranın bırakılması çok önemlidir. Sigara, ciltteki kan akışını engelleyebilir, bu da yaraların iyileşme sürecini çok etkiler.

Ameliyatın ardından birinin sizi evinize götürmesi gerekebilir. Size refakat edecek kişiyi iş ameliyattan birkaç gün önce ayarlayın, başka konularda örneğin işinizde ve evinizde de desteğe ihtiyacınız olacaksa bunları da önceden ayarlamanız gerekir.

Saç ekimi öncesi sonrası öneriler ve uyulması gerekenler

Ameliyat sonrasında kendinizi nasıl hissettiğiniz uygulanan saç ekim tekniğinin türüne bağlıdır. Ağrı, saç derisinde yanma veya zonklama hissi doktorunuzun size yazdığı ağrı kesicilerle giderebilirsiniz. Eğer bandaj kullanıyorsanız, bu bandajlar genellikle bir gün sonra çıkarılmalıdır. Dikişler ameliyatın ardından bir hafta on gün sonra çıkartılacaktır. Şişme, morarma ve iltihapla ihtimallerini uyguladığı tekniğe göre doktorunuz size açıklayacaktır.

Kuvvet gerektiren spor aktiviteleri, saç derisine giden kan akışını hızlandırır. Kesiklerin kanamasına neden olabileceği için kuvvet gerektiren egzersizlerden ve temas gerektiren sporlardan en az üç hafta süreyle uzak durmanız önerilebilir.

Kesiklerinizin doğru bir şekilde iyileştiğinden emin olmak için, doktorunuz ameliyatın ardından sonraki günlerde sizi birkaç muayene etmek isteyebilir. Bu muayenelerde doktorunuzun size vereceği önerilere tam olarak uymanız çok önemlidir.

VÜCUT ESTETİĞİ

RANDEVU ALIN

Lütfen adınızı yazınız!
E-posta adresinizi yazınız!
Invalid Input
Geçersiz Giriş

0/500

Lütfen mesajınızı yazınız!
Lütfen adınızı yazınız!
E-posta adresinizi yazınız!
Invalid Input
Geçersiz Giriş

0/500

Lütfen mesajınızı yazınız!

DR. ÜNAL, İLETİŞİM BİLGİLERİ

Prof. Dr. Çiğdem Ünal
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

+90 212 240 4299

+90 542 310 2038

info@drcigdemunal.com

Valikonağı Cad. Poyracık Sok. Pınar Apt. 63/6
Nişantaşı / İstanbul

 

Please publish modules in offcanvas position.