Prof. Dr. Çiğdem Ünal - Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

 

Nişantaşı Estetik Cerrahi

Randevu Alın

MEME DİKLEŞTİRME

MEME / GÖĞÜS DİKLEŞTİRME

Meme / göğüs dikleştirme ameliyatı herhangi bir sebeple dikliğini kaybetmiş memelerin toparlanma ameliyatıdır. Meme derisi çeşitli nedenlerle yaşla beraber gevşer, areolalar büyür ve daha aşağıda pozisyonlanır. Çoğunlukla doğumlarla veya kilo alıp vermeyle meydana gelen boşalmış ve sarkmış görünümün giderilmesi hedeflenir.

 • Bazı olgularda memenin göğüs kafesinin üst kısmında kalan kısmı çok boşalmıştır, bu nedenle protezle beraber dikleştirme yapmak daha uygun olur.
 • Bazı hastalarda ise meme dokusu fazlalılığı vardır ve meme glandının da bir kısmını almak gerekebilir.
 • Çok hafif sarkması olan hastalarda ise meme derisinin elastikiyeti ve volume yeterlidir, sadece meme başı meme altı oluğunun biraz aşağısına inmiştir.

Meme / Göğüs dikleştirme ameliyatlarında protez kullanılır mı?

Meme dikleştirme ameliyatlarında amaç; hem gevşemiş olan cildi, hem de meme dokusunu toparlamaktır. Meme dokusu anatomik olarak köprücük kemiğinden meme altı oluğuna, ön koltuk altı çizgisinden orta hatta kadar uzanır. Meme başı ile areolanın yukarısında kalan meme dokusu eğer yeterli hacme sahipse ve meme başı ile areola meme altı oluğunun izdüşümünün altında kalacak kadar yer değiştirmişse, protez kullanmadan meme dikleştirilebilir.

Ancak bazı kişilerde meme başı ve areolanın üst tarafında kalan meme dokusunun hacmi yetersizdir. Memenin üst tarafı özellikle emzirme döneminden sonra boşalabilir. Meme başı ve areola aşağıya doğru pek sarkmaz ancak meme glandı sarkmıştır, dolayısıyla, meme hacminin büyük kısmı memenin alt tarafındadır. Bu kişilerde, dekolte kısmının oluşturulabilmesi protezle çok daha iyi sağlanabilir. Bu nedenle dikleştirme protezle kombine edilir. Böylece dikleştirme sırasında meme büyütme de yapılmış olur.

Hangi hastalar meme/ göğüs dikleştirme ameliyatı için adaydır?

 • Doğumlar sonrası memelerinin içi boşalan ve sarkan hastalar
 • Kilo alıp vermeye bağlı deri elastikiyetinin kaybolduğu hastalar
 • Tubuler meme” olarak tarif edilen, meme başı ve areolası meme altı oluğunun çok aşağısında ve fazla büyük olan hastalar
 • Meme başı ve areolası meme altı oluğunun minimal altında olan çok hafif sarkmalar

Meme/ Göğüs dikleştirme ameliyatında ne tip teknikler kullanılır, izler nasıldır?

Sadece meme başı ve areolanın yukarı taşınması gereken, meme volumü yeterli hastalarda, areola çevresinde dairesel bir iz bırakacak bir teknik uygulanabilir.

Memenin göğüs kafesinin üst kısmına gelen (dekoltede görünen) kısmında boşalma fazla olmuşsa protezle kombine edilmiş dikleştirme uygulanabilir. Bu ameliyatta sadece areola çevresinde iz kalabileceği gibi, derisi çok sarkmış hastalarda areolanın alt kısmından meme altı oluğuna doğru uzunlamasına bir iz de eklenebilir.

Meme volumü yeterli fakat sarkmış hastalarda ise areola çevresinde ve areolanın alt tarafından meme altı oluğuna doğru uzunlamasına bir iz olur.

Meme / Göğüs dikleştirme ameliyatından önce kullanılması sakıncalı ilaç veya bitki karışımları var mıdır?

Evet, var.

 • Aspirin, kansulandırıcılar (Kardiyoloğa danışarak, kesilmesinde sakınca yoksa, ameliyattan 10 gün once kesilmelidir)
 • Voltaren, apranax, vermidon gibi antienflamatuarlar
 • Ginseng, ginko bloba, co enzim Q gibi bazı bitkisel tabletler
 • Yeşil çay, keten tohumu
 • Tüm zayıflama hapları

Bu maddeler kanamaya neden olarak ameliyat sonrası komplikasyonları artırabilir.

Meme/ Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrası süt verme etkilenir mi?

Dikleştirme ameliyatlarında süt kanallarına hemen hiç müdahale edilmez, hamilelik sonrası süt verme ve emzirme hiç ameliyat olmamış kadınlarla aynıdır. Meme volumü fazlalığı olan ve dikleştirme gereken olgularda ise süt kanallarının çok az bir miktarının çıkarılması gerekebilir, hemen hiç bir vakada süt verme etkilenmez.

Meme başında duyu kaybı olur mu?

Meme küçültme ameliyatından sonra görülen hissiyat azalması veya değişikliği bu hastalarda çok daha düşük orandadır. Ameliyattan bir kaç ay sonra eski haline çok yakın bir seviyeye kavuşur.

Meme/ Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrası ne zaman egzersiz yapılabilir?

Ameliyattan 1 hafta-10 gün sonra hafif tempolu yürüyüşler yapılabilir. Göğüs kaslarının aktif olarak çalıştığı fitness veya pilates gibi daha ağır sporlar için, özellikle meme implantı ile beraber dikleştirme yapılmışsa 6 hafta beklenmesi uygundur.

Meme/ Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrası ne gibi sorunlar olabilir?

Memenin yeterince dikleşmemesi, meme başı asimetrileri, yara izlerinin belirginliği gibi sorunlar görülebilir. Özenli cerrahi planlamayla bunlar önlenebilir, bazı olgularda ikincil cerrahi girişimler gerekebilir.

Memeye protez uygulamasıyla beraber dikleştirme yapılan hastalarda tıpkı meme büyütme hastalarında olabileceği gibi kapsül kontraktürleri görülebilir.

Göğüs Dikleştirme ameliyat izleri nasıldır?

İz miktarı tamamen meme derisinin elastikiyet ve gevşekliği ile doğru orantılıdır. Çok hafif gevşekliği olan deriden, pörsümesi fazla olan memeye doğru gidildiğinde aşağıdaki sıralama gibi iz miktarı artar.

 • Meme altı oluğunda 4-5cm (meme büyütme gibi)
 • Sadece areola çevresinde
 • Lolipop şeklinde: Areola çevresi ve areolanın saat 6 hizasından meme altı oluğuna kadar
 • Ters T şeklinde ( Areola çevresi, areoladan meme altı oluğuna dik ve meme altı oluğunda) olabilir.

Meme / Göğüs dikleştirme ameliyat izleri nasıl azaltılır?

Meme dikleştirme estetiği ameliyatında hedef mümkün olduğunca az belirgin iz bırakmaktır. Bunun için yara izi kremleri, silikon jel tabakalar ve lazer tedavisi kullanılan yöntemler arasındadır. Her hastada yara iyileşmesinin evresine göre bunların biri veya birkaçından faydalınabilir.

 

MEME ESTETİĞİ

RANDEVU ALIN

Lütfen adınızı yazınız!
E-posta adresinizi yazınız!
Invalid Input
Geçersiz Giriş

0/500

Lütfen mesajınızı yazınız!
LütfenOnaylayınız.
LütfenOnaylayınız.
Lütfen adınızı yazınız!
E-posta adresinizi yazınız!
Invalid Input
Geçersiz Giriş

0/500

Lütfen mesajınızı yazınız!
LütfenOnaylayınız.
LütfenOnaylayınız.

DR. ÜNAL, İLETİŞİM BİLGİLERİ

Prof. Dr. Çiğdem Ünal
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

+90 212 240 4299

+90 542 310 2038

drcigdemunal@gmail.com

Valikonağı Cad. Poyracık Sok. Pınar Apt. 63/6
Nişantaşı / İstanbul

 

Please publish modules in offcanvas position.