İdeal Botox Uygulaması nasıl olmalıdır?

botoxx-blog

İdeal Botox Uygulaması nasıl olmalıdır?

Botulinum toksini clostridium botulinum adı verilen bir bakterinin ürettiği toksindir. İlk kez 19. Yüzyılda keşfedilen bu toksin, 20 yüzyıl sonlarına doğru gözde şaşılık, cerebral palsy, kas spazmları gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmaya başlamıştır. Etki mekanizması kas dokusunu geçici olarak felç etmesidir. Kırışıklık tedavisinde kullanımı ise 1990’lı yıllara dayanır. Günümüzde cerrahi dışı estetik amaçlı en sık uygulanan işlemdir. Bir plastik cerrah gözüyle ideal botulinum toksini uygulaması hakkındaki görüşlerim şöyledir:

 

– İdeal botox uygulaması kişinin mimiklerini tamamen kaybetmeden, alın, kaş arası, burun kenarı (bunny lines), ve göz kenarındaki mevcut çizgileri hafifletmek amacıyla yapılan bir uygulamadır.

– İdeal botox uygulaması kişiyi sadece dinlenmiş gösterir, bir yüz germe ameliyatı etkisi yaratmaz.

– İdeal botox uygulaması kişinin mimiklerini tamamen donuk hale getirmez, hafifletir. Çok az da olsa, kişi şaşırdığında kaşını birkaç mm kaldırabilmesi istenen bir durumdur.

– İdeal botox uygulamasında kişinin göz kenarındaki çizgiler hafifler, kaş arası çizgiler yaşla orantılı olarak yapıldıktan belli bir süre sonra yok olur veya hafifler. Gençlerde tamamen yok olur, 30-35 yaşından sonra belirgin olarak hafifler.

– Botox uygulaması 40’lı yaşlardan sonra yüz gençleştirmede tek başına yetersiz kalır, gerektiğinde dolgular veya cerrahi başka yöntemlerle desteklenmelidir.

– Botox uygulamasının etkileri kişinin en çok kullandığı mimik kasından başlayarak 2- 4/5 ay içinde geri döner. Etkisi geçtiğinde yenilenmesi gerekir.

– Her cerrahi veya cerrahi olmayan girişimde olduğu gibi olası komplikasyonları vardır. Göz kapağı düşmesi, enjeksiyon sırasında veya sonrasında morarma, yapılan bölgede his kaybı bunlardan bazılarıdır. Hepsinin tedavileri vardır.

– Botox uygulaması yapan hekimin uyguladığı ilaç ve uygulama yöntemiyle ilgili hastaların bilgilendirilmesi önemlidir.

– Botox uygulaması sonrası 4-5 saat yatılmamalı, sauna veya buhar gibi aşırı sıcak ortamlarda bulunulmamalı, yazın uygulama yapıldığı gün havuza girilmemelidir, duş yapmak tercih edilebilir.