Evlilik Öncesi Estetik Girişim ve Ameliyatlar Neler Olabilir

evlilik-oncesi-estetik

Evlilik Öncesi Estetik Girişim ve Ameliyatlar Neler Olabilir

 

Evlilik, hayatımızdaki en önemli kararlardan biri. Düğün ve nişan gibi süreçler de hayatımızın bu önemli dönüm noktasında en güzel görünmek isteyeceğimiz anlardan. Peki, güzel görünmek istediğimiz bu anlar için plastik cerrahi sizlere neler vadediyor?

Noninvaziv olarak tabir edilen “ameliyatsız yöntemler”, genel anestezi gerektirmeyen ve vücudu zorlamayan işlemlerdir. Bu işlemler arasında akla ilk gelenler şunlardır:

 

*Botox: Kırışıklıkların giderilmesinde etkilidir.
*Dolgular: Dudak, elmacık kemikleri, çene ucu, yanak, yanak-burun arası oluk, şakak ve göz altı gibi bölgelerde hacim kaybının giderilmesinde veya belirginleştirilmesinde kullanılabilir.
*Mezoterapi ürünleri: Bu ürün yelpazesi son derece geniştir. Nem verenler, antioksidanlar, leke açıcılar, vitamin kompleksler bu ürünlerden bazılarıdır.
*Radyofrekans, ultrason bazlı teknolojiler: Derinin alt tabakasında kollajen üretimini tetikleyerek derinin sıkılaşmasına yardımcı olurlar.
*Soğuk lipoliz: Bölgesel yağ dokusu fazlalıklarının dondurma yöntemiyle eritilmesidir. Bu yöntem çoğunlukla birden fazla seans gerektirir. Zaman yönetimi önemlidir.

Ameliyat gerektirmeyen bu yöntemler düğünden birkaç hafta önce yapılmalıdır. Oluşabilecek kızarıklıklar ve şişliklerin geçmesi için ameliyatlar kadar olmasa da zamana ihtiyaç vardır. Yüzde cilt yenileme gerektiren işlemlerin  (lazerler, peeling, demabrazyon vb.) Mart-Nisan aylarından sonra yapılması tehlikelidir. Bu işlemler, güneşin etkisiyle yüz derisinde lekelenmeye neden olabilir.

Düğün-nişan gibi organizasyonlara 4 haftadan uzun zaman varsa ameliyatlar düşünülebilir. Genellikle talep edilen ameliyatlar şunlardır:

 

*Meme büyütme, dikleştirme.
*Liposuction ile vücut şekillendirme.
*Yağ enjeksiyonu ile yüz gençleştirme, meme veya kalça belirginleştirme. (Bu yöntemle hem fazlalıklardan kurtulunabilir, hem de yüz, meme veya kalça bölgesine, hatları belirginleştirmek için yağ enjeksiyonu yapılabilir)

Herhangi bir cerrahi müdahale sonrası ilgili bölgenin toparlanması için mutlaka yeterli bir zaman ayırılması gerektiği unutulmamalıdır. Cerrahiye göre değişmekle beraber, bu süre “minimum 4 hafta, ideali ise 3 aydır” denebilir. Evlilik hazırlığı önemli ve zor bir süreçtir. Her tip müdahale, dikkatli ve tüm yönleri dikkate alınarak düşünülmeli ve gerçekleştirilmelidir!

 

Bir Yorum Bırakın

Doktoruna Sorun

Doktoruna Sorun

Aşağıdaki formu doğru ve eksiksiz doldurunuz. Sorularınızı Doç. Dr. Çiğdem ÜNAL en kısa sürede yanıtlayacaktır.