YÜZ GENÇLEŞTİRME

YÜZ GENÇLEŞTİRME

anti-aging

Yüz gençleştirme girişimleri, yaşlandıkça derideki elastikiyet kaybı ve deri altındaki yumuşak dokuların yer çekimi etkisiyle sarkmasına yönelik yapılan işlemlerden oluşur. Aslında ilk bakışta problem “kırışıklar” gibi görünse de, altta yatan, derideki kollajen tabakası incelmesine bağlı derinin kalitesinin bozulması ve incelmesidir. Yüzde kemik dokusu ve deri altında yüzün gençlikteki dolgunluğunu veren yumuşak dokularda hacim azalması görülür.   Yer çekimi yönünde sarkma başlar.

Bu nedenle, hastanın iyi muayenesi ve sorunlara yönelik doğru tedavilerin yapılması gerekir.

Yüz gençleştirmede kullanılan yöntemler hangileridir?

Bu yöntemler cerrahi ve cerrahi olmayan şeklinde ikiye ayrılabilir.

Cerrahi yöntemler:

Üst yüz bölgesi için alt ve üst göz kapağı ameliyatları, şakak ve kaş kaldırma

Yanak ve çene kenarları için orta yüz  germe ve klasik yüz germe

Boyun ve çene konturu için boyun germe, orta yüz ve klasik yüz germe ameliyatları uygulanır.

Birçok hastada bunlar kombine edilerek kullanılabilir.  Yüz germe gibi cerrahi müdahalelerin bazılarını lazerlerle yüz cildinin yenilemeye yönelik işlemlerle kombine etmek mümkündür.

Cerrahi olmayan yöntemler:

Bu yöntemler yaşlanma etkilerinin veya güneş ve başka kimyasalların yüzdeki etkilerinin günlük kullanılan bakım kremleriyle giderilemediği kişiler içindir. Çoğunlukla lokal anesteziyle yapılır. Hangi yöntemin kullanılacağına hastanın ihtiyacına göre karar verilir.

1- Lazerler

  1. a) Ablatif, yani derinin yüzeyel tabakasını tamamen soyan lazerler.
  2. b) Nonablatif yani deriyi soymadan, küçük delikler açarak sağlam kalan kollajenin büzüşerek deriyi yenilemeysini tetikleyen, cildi sıkılaştıran lazerler.

2-Dermabrazyon

Dönen leketrikli bir törpüleme cihazıyla  deriyi soyma işlemi

3- Kimyasal peeling

Glikolik asit, trikloroasetik asit (TCA), fenol gibi asitlerlerin çeşitli konsantrasyonda kullanımıyla deriyi soyma işlemi.

4-Dermaroller (mikro iğneleme yöntemi)

Çok sayıda ince iğnesi olan bir aletle yüz ve boyun derisinde mikro hasar oluşturarak kollajen üretimini tetikler. PRP (trombositten zengin plazma) veya mezoterapi ajanlarıyla kombine kullanılabilir

5- PRP (trombositten zengin plazma)

Önkoldaki toplardamardan 10-20 cc kadar kan alınarak pıhtılaşma hücrelerinin ayrıştırılmasıyla elde edilen içeriğin yüz derisi altına çok küçük iğnelerle verilmesi işlemi. Dermaroller ile kombine kullanılabilir.

 

6- Dolgu

Şakak, yanak, yanak- burun arası oluk, gözyaşı oluğu, çene kenarı ve ucu gibi bölgelerdeki volüm eksikliğini  hyaluronik asit içerikli dolgu maddeleriyle tamamlama işlemidir

7- Ulterapi

Ultrason enerjisi kullanılarak deri altındaki kollajenin sıkılaşması işlemidir. Boyun ve alt yüzdeki deri gevşekliklerinde kullanılır. Cerrahi gibi bir sonuç olmasa da sıkılaşma sağlar.

8- Termaj

Radyofrekansla deri sıkılaşmasının sağlandığı bir yöntemdir. Özellikle boyun ve alt yüze etkilidir. Ağrılı bir uygulama olduğundan sedasyon veya genel anestezi altında yapılması tercih edilir. Deri altında 20mm'ye kadar derinliğe inebilen  bir skılaşma sağlar. Cerrahi olmayan yüz ve boyun gençleştirme işlemleri arasında oldukça etili bir yöntemdir.

Bir Yorum Bırakın