YAĞ ENJEKSİYONU

YAĞ ENJEKSİYONU

yagenjeksiyonu

Yağ Enjeksiyonu Nedir?

Dolgunluk kazandırmak için yüz ve vücudun çeşitli yerlerine yağ enjekte edilmesidir. Yanaklar, alın, yanak-dudak çizgisi, dudaklar, çene ucu, kalça ve bacaklarda çökük alanlara yağ enjekte edilebilir.

Enjekte edilecek olan yağ genellikle karın bölgesinden alınır. Bel ve kalçadan alınan yağlarla da yağ enjeksiyonu yapılabilir.

Ne Kadar Kalıcılık Sağlar?

Geliştirilen bazı cihazlar sayesinde alınan yağlar hava ile temas ettirilmeden bölgeye enjekte edilebiliyor. Böylece doku kaybı daha az olacağı için yağların kalıcılık süresi de artmaktadır. Yağ hücrelerinin ne kadar canlı kalacağı kullanılan cerrahi malzemeye, yağın alınış ve veriliş biçimine, yağların çeşitli işlemlerden geçirilerek aktarılmasına bağlı olarak değişiklik gösterir. Aktarılan yağların yaklaşık yüzde 40’ı 6 ay sonra kalıcılığını devam eder. Bu sebeple yeniden yağ enjeksiyonunun yapılması gerekebilir.

Genellikle dudakları kalınlaştırmak, ağız kenarındaki derin kırışıklıkları doldurarak yok etmek hatta alt çeneyi biraz büyütmek için yağ enjeksiyonu kullanılır. Yağlar; kalçaların şeklini düzeltmek, çöküklüklere sebep olmuş liposuction deformelerini düzeltmek için kullanılabilir.

Yağ Enjeksiyonu Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Çoğunlukla lokal anestezi altında yapılan yağ enjeksiyonunda, nadir de olsa genel anestezi uygulanır. Alınan yağlar yıkama, santrifüj gibi bazı özel işlemlerden geçirildikten sonra uygun bir enjektöre aktarılarak bölgeye enjekte edilir. İşlemlerde herhangi bir kesi yapılmadığı için iz bırakma söz konusu değildir.

Yaklaşık 30-60 dakika arasında süren ameliyat lokal anestezi ile yapılır. Ameliyattan 10 gün önce aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçları kullanmayı bırakmak oldukça önemlidir. Bununla birlikte geçmişteki önemli rahatsızlıklar ya da sürekli kullanılan ilaçlar varsa bunların doktora bildirilmesi gerekiyor.

Ameliyat Sonrası Süreç

Operasyonun ardından bölgedeki şişliği indirmek için jeller veya içi buz dolu torbalarla soğuk uygulaması yapılır. Genellikte saat başı 15 dakikada bir o bölgeye dolaştırılarak uygulanır. Uygulamadan sonraki 2 gün bölgede enjeksiyon miktarından daha fazla bir şişlik görülmesi olağandır. Uygulama bölgesi işlemden sonraki gün yıkanabilir, nemlendirici sürülebilir. 4-5. Günden sonra uygulama bölgesine hafif bir masaj yapılması şişliğin dağılmasına yardımcı olur. Şişliğin artmaması adına aşırı sıcak ve buhardan kaçmak gerekir.

İlk 2 gün bazı alanlarda morluk ve ödem oluşabilir. Operasyondan sonra hasta aynı gün içinde hastaneden taburcu edilebilir.

 

Bir Yorum Bırakın