JİNEKOMASTİ

JİNEKOMASTİ

jinekomasti

Jinekomasti erkeklerde memenin kadın memesine benzer bir şekilde büyümesidir. En sık nedeni kilo alınması, hormonal bozukluklar ve kullanılan bazı ilaçların yan etkisi olarak ortaya çıkmasıdır.

Jinekomastinin cerrahi tedavisi nedir?

Cilt fazlalığı olmayan, sadece meme dokusunda hafif büyüme olan olgularda sadece liposuction yeterli olur.

Cilt fazlalığı minimal ancak orta miktarda meme ve yağ dokusu artışı olanlarda ultrasonic liposuction (VASER) veya lazer liposuction daha faydalıdır. Hem fazla cildin bir miktar göğüs duvarına oturmasına yardımcı olur hem de yağ ve meme dokusu çıkarılır. Hem cilt hem de yağ ve meme dokusunun belirgin fazlalığında önce ultrasonik liposuctionla mümkün olduğu kadar meme ve yağ dokusu boşaltılır, sonra derinin fazlası meme başı çevresinde bir kesi yapılarak alınır.

Erkelerde iz fazla belirgin kalmaz, zaten cerrahi olarak meme başı çevresinden girerek yapılan ameliyat en son seçenek olarak tercih edilir. Ameliyat öncesi ve sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Ameliyat öncesinde nelere dikkat edilmelidir?

Ameliyat öncesinde;

  1. Aspirin ve kan sulandırıcılar (Kardiyoloğa danışarak, kesilmesinde sakınca yoksa) ameliyattan 10 gün once kesilmelidir)
  2. Voltaren, apranax, vermidon gibi antienflamatuarlar
  3. Ginseng, ginko bloba, co enzim Q gibi bazı bitkisel tabletler
  4. Yeşil çay, keten tohumu
  5. Tüm zayıflama hapları

Bu maddeler kanamaya neden olarak ameliyat sonrası komplikasyonları artırabilir.

Ameliyat sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

Ameliyat sonrasında;

Ameliyat 1-2 saat arasında sürer. Ameliyattan 3-4 saat sonra hasta tuvalete gidebilir, yemeğini yiyebilir. Aynı gün içinde taburcu edilebilir. Liposuction deliklerinin üzerinde küçük birer pansumanı olur. 3 hafta boyunca sıkı bir atlete benzeyen bir korse kullanılır. Bu, liposuction sonrası derinin göğüs duvarına yapışmasını sağlar. Şişlik ve sertlikler 2. haftanın sonuna doğru minimale iner.

Hastalar ertesi gün normal hayata dönebilir, araba kullanabilir. İlk 3 hafta spor olarak yürüyüş yapabilir. Kol ve göğüs fitness hareketlerine ise 6 haftadan sonra başlayabilir.

Bir Yorum Bırakın