Botoks Mağduru Olmamak İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

dolguvebotoksmagduru

Botoks Mağduru Olmamak İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

“Botox” aslında clostridium botulinum bakterisinin toksinidir. Bu toksin kasları geçici olarak felç eder. İlk kullanım alanı şaşılık tedavisidir ama popülaritesini estetik amaçlı kullanımı ile sağlamıştır. Bu amaçla kullanımı ise her yıl %100’ün üzerinde artmaktadır.

Günümüzde çoğu kişi cerrahi gerektirmediği için dolgu ve botoks uygulamalarını daha sık tercih ediyor. Ancak kişinin kendi yüz ifadesini değiştirmeden, kendi yüz ifadesini bir miktar daha güzelleştirmek için bu uygulamaları yapılmalıdır.

Yüzü donuklaştırmak, dudakları ve yanakları şişirmek için değil de çok minik deformiteleri ortadan kaldırarak, kendi yüz ifadesini bozmadan dolgu botoks uygulamalarını yapmak daha doğru olacaktır.

Yani 30’lu yaşların sonlarında 40’lı yaşların başlarında yanakları hafif çökmüş kişilerde eski dolgunluğu sağlamak veya orta yüz bölgesi eskiden beri çok çökük olan kişilerde kendi yüz ifadesini çok değiştirmeden, bu bölgenin biraz daha belirginleştirilmesi için dolgu botoks uygulamaları yapılmalıdır.  Dudağı çok ince olan kişilerin dudağına bir miktar volüm eklemek, alın bölgesinde derin kırışıklıkları olan kişilerin kaş hareketlerini engellemeden yine yüzünde şaşırma, gülümserken göz çevrelerinde oluşan hafif kaz ayaklarını tamamen yok etmeden doğal bir görüntüye kavuşturmak mümkün.

Dolgu botoks uygulamalarının temel amacı, insanları var olan güzelliğini bir miktar daha güzelleştirmek; farklı ve donuk yüzlü bir insana dönüştürmek değil.

Botoxun Yüzdeki Uygulama Alanları
Alın, göz kenarları ve kaş arasındaki kırışıkları gidermede botoks uygulamaları oldukça etkilidir. Bazı hastalarda boyundaki uzunlamasına kas bantlarına da uygulanabilir.

Botoxun Etki Süresi
Etkisi 4-6 ay sürer. Düzenli olarak yapılan uygulamalarda bu etkinin süresi uzar. Endikasyon dışı sıklıkta uygulama yapılırsa tolerans gelişebilir.

Botox Uygulaması Sonrası “Şaşkın İfade” Nasıl Engellenir
Botox uygulaması yüzün ifadesini dondurmak değil yumuşatmak amacıyla yapılmalıdır. Bu uygulamalarda doğal bir sonuç elde etmek oldukça önemlidir. Botoks uygulamasının yanlış yere yanlış dozda uygulanması mimik kaslarının fonksiyonunu engeller. Böylece doğal olmayan görüntü ortaya çıkar.

Terleme tedavisi ve Botox
Koltuk altı, kasık ve el terlemesinin giderilmesinde son derece etkilidir. Etki süresi kırışık tedavisinden daha uzun, yaklaşık 9 ay kadardır. Yaz dönemi öncesi yapılması fayda sağlar.